AYTEKİN KARACA

Spor hayatına 1980 Yılında Kung-fu (Wushu) sporuyla başlayan Karaca uzun yıllar bu branş altında müsabıklık yapmıştır.

Ayrıca Karaca, Aikido’yu Ülkemize 1983 yılında getiren ve şu an 7.Dan olan Shihan Kenji Kumagai’nin oluşturduğu ilk gruba 1985 yılında katılmıştır. İlerleyen süreçte Aikido çalışmalarına kendi dojosunda ve yetiştirdiği öğrencilerinin değişik şehirlerdeki Üniversitelerde kendi kulüp ve dojolarındaki antrenmanlarına katılarak çalışmalarına devam etmektedir.

Aynı zamanda Aikido çalışmalarına Ashihara Karate’yi de ekleyip bu branşta 4. Dan’a yükselmiştir. 1980–1990 Yılları arasında vuruşlu sistemde müsabakalara katılmış ve dereceler yapmıştır, self defans ve savaş sanatları uzmanıdır.

11 Nisan 2007’de Wushu Federasyonu’na bağlanan Aikido branşının başına, 2004 yılında bırakmış olduğu görevinden sonra tekrar getirilmiş ve tüm kurulların bağlı olduğu Teknik Kurul’a “Başkan” olarak atanmıştır. Göreve geldiği tarihten itibaren seminerler ve eğitimlere kaldığı yerden devam etmiştir.

İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Isparta, Bursa, Konya, Balıkesir, Adana, Antalya, Sakarya, Rize, Kahramanmaraş, Tunceli, Malatya, Edirne, Sivas, Muğla, Gaziantep, Denizli ve Mardin illerinde Aikido’yu tanıtmış ve birçok Üniversite’de seminerler düzenlemiştir. Bu çalışmalar neticesinde, Anadolu’da Aikido’nun başlamasına ve yayılmasına öncü olmuştur.

Aikido’yu tanıtmak için verdiği seminerlerin yanında, birçok defalar televizyon kanallarında canlı yayınlara konuk olarak katılmış, gazeteler ve dergilerde sayısız röportajları yayınlanmıştır.

2002-2004        Judo Kuraş Aikido Wushu Federasyonu (Fed.Bşk. Prof.Dr. İbrahim ÖZTEK)
2007-2009        Wushu Federasyonu (Fed.Bşk. Ebubekir HOCAOĞLU)
2009-2010        Wushu Federasyonu (Fed.Bşk. Ebubekir HOCAOĞLU)
2010-2011        Wushu Federasyonu (Fed.Bşk. Abdurrahman AKYÜZ)

Bu dönemler de Türk Aikido’suna Başkanlık yapmış ve Aikido branşının Türkiye-Japonya arasındaki akreditasyon çalışmalarında tüm kritik ve yönetsel görevleri üstlenmiştir.
Kendi döneminde yapılan Dan sınavlarında Sınav komisyon Başkanlığı, Üniversitelerde açılan antrenörlük kurslarında kurs hocalığı yapmıştır. 2011 yılında Aikido Teknik Kurul Başkanlığını emanet ettikten sonra sanatı olan Aikido’ya hizmetlerini; özel-resmi seminerler vererek ve kendisine inanan Aikido camiasının önünde lider, yanında ağabey ya da kardeş, arkasında her daim destekçi olarak devam ettirmektedir.

Aziz Vatanın kutsal topraklarında zaman, mekan ve insan ayrımı yapmaksızın,  sanata olan aşkını her yönden ispat etmiş Aytekin Karaca’nın çalışmalarının sonucu, en son Vatanımızın ayrı bir Cennet köşesi Mardin’de yankı bulmuştur. Devlet-i Alimiz, Mardin Vilayeti Dargeçit – Ilısu’da Kaymakamlığımız ve DSİ 16. Bölgemizin eşgüdümlü çalışmaları sonucunda adını taşıyan Spor Okulunu açmanın haklı gururunu gurubumuz adına uhdesinde yaşamaktadır.Güneydoğuda görev yapan tüm kolluk kuvvetlerimize ve de halkımıza hizmet ve destek veren oluşumumuzun haklı gururu, spor okuluna Hocamızın adının verilmesinden ziyade ilgili hizmetimizin ülkemiz sınırlarlarına kadar götürülebilmiş olmasıdır.
Kick Boks Federasyonu Danışma Kurulu üyesidir.

Hocaların hocası SHİHAN ünvanını almıştır.
Aytekin KARACA
6.Dan 5.Kademe Teknik Direktör
Self Defans & Savaş Sanatları Uzmanı